ru uk en-us co uk en-us am zu zh-tw af sq ar zh-cn yo yi cy vi uz ur tr th te ta tg sv sw su es so sl sk si st sr ro pa pt pl fa no ne my mn mr mi mt ml ms mg mk lt lv la lo ko km kk kn jw ja it ga id ig is hu hmn hi iw ha ht gu el de ka gl fr fi tl et eo nl da cs hr ny ceb ca bg bs bn be eu az hy fy haw ku ky lb ps sm gd sn sd xh

kategori Spice  

Bay fletë


2017-12-26 13:55:13

bay fletë - herbs dhe erëza.

Bay fletë Lat. fletë Bay - një pemë me gjelbërim të përjetshëm, një kaçubë e dafinë familjes shpesh. Ajo arrin një lartësi prej 15 metra. Laurel rritet vetëm në subtropics, ajo është konsideruar vendlindja e Vogël e Mesdheut dhe Azisë.

Përbërja kimike:

Laurus përmban vajra esenciale, najloni, acetik, acid valerik, cineole. Gjethet dafinë dhe fruta janë taninet në gjethe të përmbajë geranieol, pinene, eugenol.

Gatim:

A është e mundur të imagjinohet artet kuzhinës, pa leafs? Jo, sigurisht. Që nga kohët e lashta dafinë është përdorur si erëz, jo vetëm gjethet kap fllad, dhe të thata. Përveç kësaj duke përdorur gjethe dhe fara. Pa një fletë gji nuk mund të bëjë edhe receta e enët e ëmbël të tilla si puddings dhe desserts tjera. Laurus shtuar në përgatitjen e mish dhe peshk enët, qull, turshi, salcat dhe kështu me radhë. D.

Pronat medicinale:

Bay fletë shumë mirë ndihmon me çrregullime nervore, heq gulçim, heq dhimbje në nyje, me ënjtje, artrit reumatoid, përmirëson tretjen, përmirëson sistemin imunitar.

Kundërindikacionet:

Nuk është e rekomanduar për të abuzimit gjatë shtatzënisë dhe laktacionit, si dhe në sëmundjet e mëlçisë, veshkave dhe zemrës.

Erëzaartikujt

  Pink
  Sesame
  : kripë
  Rosemary
 


Vendi është një koleksion privat i materialeve dhe është një informative amator dhe burimeve arsimore. Të gjitha informacionet e marra nga burimet publike. Administrata nuk zbatohet për autorësinë e materialeve të përdorura. Të gjitha të drejtat i përkasin pronarëve të tyre përkatës